טניס שולחן

ענף טניס השולחן לנכים מתאים לקשת רחבה של בעלי מוגבלויות הוא אחד מענפי הספורט הראשונים בהם נטלו חלק ספורטאים בעלי מוגבלות פיזית.
ענף זה החל את פעילותו במסגרת סניף חיפה של אילן כבר בשנת 1987. והוא פועל בשני מישורים: המישור השיקומי והמישור ההישגי: 
במישור השיקומי:

במסגרתו משחקים נכים מכל גווני קשת הנכויות. המאמן משנת 1989 הוא בוריס יעקובוביץ' והוא אחראי לפעילות התחרותית והשיקומית. מאז, הפעילות מרוכזת באולם אחד המיועד לכך.

במסגרת ענף טניס השולחן משחקים באילן חיפה שחקנים מכל רמות וסוגי הנכויות ומכל הגילים. המאמן בוריס, מחלק זמנו בין השחקנים ודואג להתקדמותם כאשר לרוב משחק שחקן נכה מולו או מול מתנדב (המתנדב דואג, פרט למשחקו מול הנכה, להחזרת הכדורים למגרש במידה ונפלו לרצפה).

נכים קשים ונכי שיתוק מוחין ונכים קשים אחרים מתחרים במסגרת של איל"ן בתחרויות בין מרכזי ספורט של איל"ן.
 
המישור ההישגי:
 
במסגרתו פועלת נבחרת המופיעה בליגה הלאומית לנכים ובמסגרתה מופיעים שחקנים ברמה ארצית ובינלאומית. במסגרת הנבחרת זכו משתתפיה במדליות ארציות ובינלאומיות. 
שחקנים המופיעים בתחרויות בינלאומיות הם לירן גבע (שחקן בכסא גלגלים), אסף גופר (שחקן עומד) ועוד. הם משתפים פעולה עם שחקנים אחרים בנבחרת ישראל.

 להלן מספר תמונות של ספורטאי אילן חיפה לירן גבע, המשתתף בתחרויות בינלאומיות בהן הוא זוכה במדליות וכן השתתף במשחקים הפאראלימפיים בבייג'ינג 2008. לירן הוא חבר בנבחרת ישראל.

אוסטריה-כסף בזוגות וארד ביחידים מדלית ארד בסלובניה

 

היסטורית ענף טניס השולחן ושילוב נכים:

  1. משחק טניס השולחן שוחק החל משנת 1880 ע"י קצינים בריטיים בהודו ובדרום אפריקה בזמן חודשי החורף כשלא יכלו לשחק טניס רגיל על משטחי דשא. הם השתמשו בפקקי שעם של בקבוקי יין שעוגלו בתור כדורים ובמכסי קופסאות סיגריות כמטקות. המשחק שוחק על שולחן כאשר במקום רשת מונחת עליו באמצעיתו מחיצה עשויה מספרים שמעליה הקפיצו את הכדור. המשחק נקרא בתחילה גוסימה וכן וויף-וואף(כנראה על שם צליל מעוף הכדור).
  1. בהמשך הובאו מארה"ב כדורים עשויים חומר פלסטי ושם המשחק הוסב לפינג פונג, על שם הרעש שמשמיע הכדור בפגעו בשולחן. שם זה היה רכוש של האחים פרקר שמכרו קיטים של שולחן, כדורים ורקטות ולכן עם הקמת הפדרציה העולמית לטניס שולחן בועידה שקוימה בברלין בשנת 1926, שונה שם המשחק לטניס שולחן. ההתאחדות הבינלאומית לטניס שולחן נקראת באנגלית The International Table Tennis Federation (ITTF).
  1. בשנת 1960, שולב ענף טניס השולחן לנכים במשחקים הפאראלימפיים הראשונים אך אז השתתפו בו רק נכים בכסאות גלגלים. רק בשנת 1976 במשחקים בטורונטו, שולבו במשחקים גם שחקנים עומדים(קטועים ובעלי נכויות אחרות). החל משנת 1980 שולבו במשחקים גם נכי CP(cerebral palsy).
  1. שחקנים עם מגבלות אינטלקטואליות השתתפו לראשונה באליפות העולם בפאריס,צרפת בשנת 1998 ולראשונה במשחקים הפאראלימפיים בסידני 2000.
  1. התאחדויות לסוג מוגבלות מסויים בטניס שולחן נוצרו החל משנות ה-70 של המאה ה-20 כאשר הראשונה היתה אחראית לשחקנים בכסאות גלגלים בלבד. במשחקים הפאראלימפיים בסיאול בשנת 1988 אוחדו ההתאחדויות למגבלות השונות להתאחדות אחת והיו לחלוץ בתחום התאחדות אחת המכילה את כל סוגי המוגבלויות. למעשה קיימות 11 דרגות שמתוכן 10 הראשונות הן של שחקנים בעלי מוגבלויות פיזיות. הדרגה הנוספת(11) היא של שחקנים בעלי נכויות אינטלקטואליות. דרגות 1-5 לשחקנים בכסאות גלגלים ודרגות 6-10 לשחקנים עומדים. שחקני טניס השולחן מתחרים בכל דרגה (רמה) בינם לבין עצמם. דרגות נקראות TT1-11 או S1-11 .

6. הסמל של התאחדות טניס השולחן הבינלאומית:

7.הסמל של התאחדות טניס השולחן הבינלאומית לאנשים עם מוגבלויות:

  1. טניס השולחן התקבל כענף באולימפיאדה הרגילה רק ב- 1988.

ענף טניס השולחן לנכים בישראל:

ענף טניס השולחן לנכים הוא מענפי ספורט נכים המובילים בארץ. מזה כ- 40 שנה שהספורט משוחק בארץ. הענף מאורגן וכולל את הפעילויות הבאות:

א. נערכת ליגה מסודרת בה נוטלים חלק מועדוני נכים.

ב. נערכות תחרויות דירוג אישיות לנכים עפ"י סוגי הנכויות השונות.

ג. מתקיימת אליפות ישראל לנכים בעמידה ובנפרד לנכים על גבי כיסאות גלגלים.

ד. אחת לתקופה נערכות אליפויות פתוחות אותם מארגנים המועדונים הגדולים.

ה. קיימות שתי נבחרות לנכים - נבחרת לאומית ונבחרת עתודה - המקיימות אימונים סדירים. שחקני הנבחרת מייצגים את ישראל בתחרויות ברחבי העולם וזוכים להישגים מרשימים.

ו. שחקנים מהנבחרת מייצגים את ישראל במשחקים הפאראלימפיים (ראה בייג'ינג 2008).

ז. שחקנים בנבחרת (נכון ל- 2008-9 ) - זאב גליקמן, שמואל שור, דוד אלטרץ, לירן גבע, אסף גופר, דני בוברוב, איגור קוגן ועוד.

טכנולוגיה וציוד כיום:

השולחן: אורך השולחן 2.74 מטר. רוחב השולחן 1.525 מטר. גובה השולחן 76 סנטימטר. החומר ממנו עשוי משטח תחרותי עשוי הוא עץ או חומר סינטטי. הרגלים של שולחנות המיועדים למשחק שחקנים בכסאות גלגלים נמצאות לפחות 40 ס"מ מקוי הסיום של השולחן.

הרשת: נמתחת לרוחב השולחן באמצעו כך שמחלקת אותו לשני חלקים שווים. גובהה 15.25 ס"מ והיא עשויה נילון בצבע כחול.

הכדור: הכדור בקוטר 40 מ"מ ובמשקל 2.7 גרם. הוא עשוי מצלולויד או חומר פלסטי דומה וצבעו לבן או כתום מט.

הרקטות (מטקות): מאז שנות ה-50 של המאה ה-20, יש שכבה של ספוג בין שכבת העץ ושכבת הגומי של הרקטה.

כל הציוד חייב להיות מאושר ע"י ה- ITTF וזה נעשה ע"י ה- לוגו של ITTF.

קישורים:

התאחדות טניס השולחן העולמית – טניס שולחן לאנשים עם מוגבלויות -לחצו כאן
 
 דף קישורים למשחק טניס השולחן לאנשים עם מוגבלויות - לחצו כאן
 
החוקים והתקנות של משחק טניס השולחן לאנשים עם מוגבלויות לחצו כאן

 למעבר לדף סקירות תחרויות טניס שולחן לחצו כאן