אודות

החלום להקים מרכז שיקום וספורט לנכי צפון הארץ, כדוגמת ספיבק ברמת-גן, שנהגה עוד בשנות השישים, התגשם בפברואר 1985, עת נחנך השלב הראשון של בניית המרכז בקרית חיים. על שטח של כ-1,100 מ"ר נבנו בריכת שחיה מקורה ומחוממת, מלתחות, קפטריה ומגרשי כדורסל וטניס חיצוניים. נכי מועדון הספורט של אילן חיפה, שהחל פעילותו בשנת 1967, זכו סוף-סוף לבית משלהם. בשנת1991 נבנה השלב השני של המרכז ונוספו לו עוד 4,400 מ"ר, שכללו אולם כדורסל רב-תכליתי, מכון הידרותרפי, אולם טניס שולחן, חדר כושר, חדרי חוגים, חדרים לפעילות חברתית כגון : שחמט, אורגן, מלאכה ויצירה, אולם ג'ימבורי עם ציוד מתקדם, מגרש משחקים לילדים, מדשאות וקפטריה.

גולת הכותרת בתחום שיקום הנכים התממשה בשנת 1998 עם סיום שלב ג' ובנייתה של בריכה הידרותרפית מיוחדת, שבה חום המים הגבוה והעומק הרדוד והמדורג מאפשרים טיפול הולם בנכים בעלי נכויות קשות ובפעוטות מגיל שנה נפגעי שריר ועצב. כיום בנוי המרכז על שטח של כ-7,000 מ"ר של מיתקנים מהמשוכללים בעולם ומגרשים המוקפים במדשאות, גינות ועצי נוי. זהו מרכז השיקום והספורט היחיד באזור הצפון שנותן מענה לאנשים בעלי מוגבלויות פיסיות ושמיתקניו מותאמים לשימושם של נכים, והוא פתוח לאוכלוסיית הנכים ללא הבדל מין, גזע או דת.

מרכז השיקום והספורט מטפל בין שעריו בתינוקות מגיל שנה, בעיקר פגועי שיתוק מוחין, לאור הניסיון שהוכיח כי ככל שהטיפול מתחיל מוקדם יותר, כן גדלה יעילותו וגדל הסיכוי להשתקם, ונמשך לנכים עד התבגרותם וכל עוד הם מעויינים להמשיך בפעילות שיקומית-ספורטיבית. מאז הקמתו ועד היום עברו בשערי המרכז למעלה מ-1,500 נכים – ילדים ובוגרים, שקיבלו שרותי ספורט, שיקום, חברה ותרבות. אוכלוסיית הנכים כוללת בוגרים נפגעי מגיפת הפוליו של שנות החמישים, נפגעי שיתוק מוחין ומחלות ניוון שרירים לסוגיהן. במרכז הספורט נעשים מאמצים אדירים ובלתי פוסקים להרחיב את מיגוון הפעילויות, להוסיף חוגים חדשים ולענות על צרכי הנכים. כיום מפעיל המרכז כעשרים ענפי ספורט מודרכים, הן פרטנית והן בקבוצות – כדורסל, טניס שדה, טניס שולחן, שחיה, ריקודים על עגלות, ריקוד אירובי על עגלות, ריקוד אמנותי, התעמלות מתקנת, התעמלות פלדנקרייז, שחמט, מלאכה ויצירה, רכיבה על אופניים, משחקי כדור לילדים, ג'ימבורי, טיפולים אלטרנטיביים, נגינה על אורגן, אימונים בחדר כושר ועוד. האמונה כי בעזרת הספורט ניתן לשקם את הנכה, לשפר את יכולותיו הפיסיות והמנטליות, לקדמו לקראת עצמאות, ולגרום לו לחוש גאה בהישגיו, מוכיחה את עצמה יום-יום.

כל הפעילויות במסגרת מרכז הספורט מודרכות על-ידי כשלושים וחמישה מורים ומדריכים, המלווים אותנו שנים ארוכות, רובם בוגרי מכון וינגייט, שהתמחו בחינוך מיוחד והם בעלי ניסיון בשיקום נכים. ציבור הנכים שבטיפולנו עומד בראש מעייניהם והם עושים מעל ומעבר לסלול לנכים את הדרך לשיקום, באמצעות החוגים והפעילויות המגוונים. שני סייעים- גבר ואישה – עומדים לרשות הנכים המתקשים בפעולות של רחיצה, הלבשה, כניסה ויציאה מבריכת השחיה וכד'. כמו-כן מוצמדים לילדים המגיעים בגפם חונכים צעירים מפרוייקט "מחוייבות אישית לקהילה" המלווים אותם בכל צעד שהם עושים במרכז.לצד צוות המדריכים פועלת גם קבוצת מתנדבים מסורים, שמסייעים לנו מזה שנים בחדר המלאכה, בעבודות תחזוקה ובליווי הילדים הנכים.מתנדבים מסורים בוגרי ביה"ס לרפואה אלטרנטיבית, מעניקים טיפולי שיאצו, מסג', רפלקסולוגיה, רייקי ועוד לנכי אילן.

שני מיניבוסים המותאמים להסעת נכים מביאים ילדים נכים מבתיהם לפעילות במרכז.

מרכזנו ממוקם ברח' גרדוניה 1, קריית חיים (מאחורי משטרת זבולון).